Біотин та наше здоров’я: як підтримувати його баланс в організмі

В нашому організмі абсолютно всі внутрішні процеси взаємопов’язані. Тож при порушенні балансу корисних речовин виникають проблеми. Наприклад, біотин відіграє важливу роль в метаболізмі вуглеводів, білків та жирів. За його недостатності можуть виникати різноманітні проблеми зі здоров’ям. Саме тому важливо стежити за станом здоров’я та своєчасно реагувати на будь-які зміни, а також підтримувати організм прийомом вітамінів. Розкажемо про це детальніше.

Біотин та його вплив на здоров’я

Біотин входить до вітамінів групи В, тому має чималий вплив на організм. Загалом він допомагає підтримувати здоров’я шкіри, нігтів та волосся, створюючи позитивні умови для нормального росту клітин. Також він допомагає ферментам розщеплювати жирні кислоти та амінокислоти, регулюючи тим самим процес метаболізму в організмі людини.

Біотин (В7) бере участь в підтримці здоров’я нервової системи, забезпечуючи передачу імпульсів між клітинами. Крім того, він сприяє ефективній роботі клітин імунної системи у боротьбі з інфекціями. А ще він допомагає знизити рівень холестерину в крові та підтримувати роботу серцево-судинної системи, а також печінки.

Брак біотину в організмі може призвести до:

  • сухості, лущення та запалення шкіри;
  • ламкості волосся та нігтів;
  • нервових порушень (зокрема депресії, роздратованості та зниження концентрації);
  • проблем з печінкою;
  • зниження імунітету та збільшення ризику захворювань.

Також під час вагітності нестача біотину в організмі жінки може призвести до ризику виникнення вроджених вад у дитини.

Нестача вітаміну може супроводжуватись різними симптомами. Наприклад, рівень холестерину та цукру в крові можуть значно підвищитися. Людина може відчувати загальну слабкість, швидку втомлюваність, а також часто хворіти на різні вірусні захворювання. Стрімке випадіння волосся — теж тривожний симптом нестачі біотину, так само як і червоні висипи навколо очей, рота та носа. Оніміння та поколювання у кінцівках також можуть бути симптомами нестачі вітаміну.

Як поповнити баланс біотину в організмі

Засвоєнню біотину в організмі може зашкодити ряд чинників. Зокрема найголовнішим ворогом для нього є вживання алкоголю (тож варто позбавитись негативної звички). Зменшити поглинання біотину в організмі може вживання деяких лікарських препаратів, а також надмірна любов до солоної бринзи. Неправильні дієти та періодичні голодування можуть призводити до дисбалансу вітаміну В7 в організмі людини. Так само негативно впливають і порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, а також деякі спадкові особливості.

Для поповнення балансу біотину в організмі варто вживати продукти, які містять його в достатній кількості. Найкращими джерелами біотину є:

  • яйця, а саме жовток;
  • хліб та зернові вироби;
  • печінка;
  • молочні продукти (сир, йогурт, молоко);
  • авокадо;
  • гриби (зокрема шампіньйони);
  • горіхи та насіння;
  • зелені овочі (шпинат, листовий салат, броколі).

Вітамінні добавки з біотином

Для забезпечення достатнього балансу біотину в організмі варто перш за все дотримуватись збалансованого харчування. Треба уникати дієт, що передбачають обмеження вуглеводів та жирів. В разі нестачі біотину в їжі, варто приймати спеціальні добавки, які можуть бути в різних формах, в тому числі у вигляді таблеток та капсул. Бажано провести клінічне дослідження на предмет нестачі В7 в організмі перед тим, як купувати ті чи інші харчові добавки. Це допоможе вибрати оптимальний препарат.

Втім варто пам’ятати, що надмірне вживання біотину може мати побічні ефекти, в тому числі висипання, нудоту та головний біль. Тож перед вживання вітамінів треба звернутись до лікаря та проконсультуватися із ним стосовно оптимальної дози.

Загалом приймати харчові добавки рекомендується під час їжі або після неї. Обов’язково треба запити пігулку достатньою кількістю води. В цілому одна пігулка містить добову норму вітаміну, втім дозування може коригуватися залежно від індивідуальних потреб організму та його загального стану.

Вітамін В7 має накопичувальний ефект. Саме тому його варто приймати щодня. А результати поліпшення стану стануть помітні згодом, через 2-3 місяці. При виборі вітамінів варто звернути увагу на дозування, форму харчової добавки та виробника. Ми радимо довіряти перевіреним міжнародним брендам.