Пластилінографія – малюємо пластиліном

Найважливішим періодом у житті дитини є дошкільний вік, оскільки у цей час відбувається становлення особистості, з допомогою пізнавальної активності до навколишнього світу. Для правильного розвитку дітей педагоги рекомендують використовувати образотворчу діяльність, а саме освоїти навички малювання та ліплення. На щастя, товари для дитячої творчості в Україні представлені в широкому асортименті, і це здійснити досить легко.

Сучасні підходи дозволяють розвинути як творчий потенціал, так й дитини, як особистість загалом. До популярного нетрадиційного методу образотворчого мистецтва для дітей можна віднести пластилінографію, що позитивно впливає на розвиток дрібної моторики рук, фантазію, мовлення та розумову діяльність, що вкрай важливо під час підготовки до школи.

Що таке пластилінографія?

Пластилінографія – це картина із пластиліну, яка створюється шляхом розмазування матеріалу по поверхні. Така техніка має набагато більше переваг, якщо порівнювати її з малюванням олівцями чи фарбами. А саме:

1. Краще розвивається дрібна моторика, за рахунок того, що пластилін необхідно м’яти, давити та розмазувати, задіявши всі групи м’язів кисті.

2. Розвивається багатовимірне мислення, завдяки створенню тривимірної картини із пластиліну з можливістю доповнення різного декору (намистин, клаптиків тканини та іншого).

3. Усувається тривожність, пов’язана з невпевненістю у своїх навичках. Картину, зроблену з олівців чи фарб, складно виправити, а ось із пластиліну – легко.

Види пластилінографії

Створення ліпної картини – це звичайна техніка, яка може бути використана дітьми будь-якого віку. Пропонуємо розглянути основні різновиди даної техніки та які з них можна використовувати у дитячій творчості.

1. Зворотна (вітражна) пластилінографія. Така картина створюється на прозорій поверхні, наприклад, на склі зі зворотного боку, тому не рекомендується для дітей дошкільного віку через високу ймовірність травмування. Спочатку малюнок створюється маркером, потім наноситься тонкий шар пластиліну.

2. Модельна пластилінографія полягає у створенні картини за допомогою пластилінових кульок та дисків. Цю техніку складно опанувати маленьким дітям, тому рекомендується вона більш для школярів.

3. Мозаїчна пластилінографія – це створення картини шляхом заповнення фрагментів пластиліновими кульками строго по контуру. Такий напрямок один із найпростіших і найлегших, тому ідеально підходить для маленьких дітей.

4. Контурна пластилінографія полягає у створенні малюнка із пластилінових джгутів, зроблених за допомогою шприца. Техніка досить трудомістка, підходить для дітей шкільного віку.

5. Багатошарова пластилінографія – це створення картини шляхом нанесення кількох шарів пластиліну. Цей різновид техніки дозволяє створити красиві та барвисті сюжети, і може бути застосований дітьми дошкільного віку.

Матеріал для пластилінографії

Для створення ліпної картини потрібен невеликий список матеріалів та допоміжних інструментів, основні з яких:

1. Пластилін. Матеріал для ліплення можна придбати набором або поштучно. Для дитячої творчості цілком підійде перший варіант, а якщо необхідно створити картину у певному кольорі, то краще купити пластилін оптом поштучно.

2. Основа. Як основа може бути використана абсолютно будь-яка тверда поверхня. Для дитячої творчості краще купити якісний картон в інтернет-магазині, для підлітків – пластик, для дорослих – скло.

3. Дошка для ліплення. Такий аксесуар допоможе розгорнути пластилін, не залишаючи слідів на робочому столі.

4. Стеки просто незамінні при видаленні зайвих елементів у роботі та для вирівнювання поверхні.

У пластилінографії також допустимо використання різних декоративних елементів зі штучних або природних матеріалів.